Pohyb - ano či ne?

Motto: Pohyb je život, život je pohyb.

Proč se pohybovat

Hledáte vždycky důvod proč nejít na procházku nebo když už na ni jste, tak hledáte možnosti jak ji zkrátit? Zkuste se nad celou situací zamyslet a položte si otázku co budete dělat až se vrátíte z procházky. Většinou se jedná o rutinní a stereotypní aktivity kolem domácnosti nebo horší, ale pravděpodobnější, že se budete koukat na televizi. Myslíte, že je opravdu toto dobrá cesta jak udržet tělo v kondici? Každý člověk s leností bojuje, já se držím hesla: „Co tě nezabije, to tě posílí“ a u pohybu to plátí obzvláště (pozn.: na stravování bych toto heslo nepoužil, tam to může mít fatální dopad). Pohyb a tedy i chůze jako taková má velmi pozitivní účinky jak na svaly a orgány v těle, tak i na psychiku.

Chůze odbourává stres a působí antidepresivně. Bylo rovněž prokázáno, že lidé, kteří se pravidelně věnují pohybovým aktivitám, tak jsou odolnější proti stresu, mají lepší pracovní výsledky. Dále obecně platí, že lidé žijící aktivně sportem mají více energie a dobrou náladu.

Pokud chodíte na procházky opakovaně a dodržujete správnou techniku, tak nejen, že posílíte koordinační motoriku a celý svalový korzet, ale také tyto aktivity mají pozitivní vliv na srdeční funkci. Zvyšuje stažlivost srdečního svalu a jeho elasticitu. U trénovaných lidí dochází k zotavení po zátěži velmi rychle, konkrétně u srdečního tepu. Pokud i Vy dosáhnete toho, aby Vaše srdce pracovalo lépe, tak poté si můžete být jistí, že Vaše srdce stárne pomaleji. Dále dochází i k tomu, že se zvyšuje průtok krve ve svalech. Podobné je to i u plic, kde pohyb má vliv na zvýšení dechového objemu při maximální práci a frekvenci dýchání. Tím se zvyšuje plicní ventilace a plicní difuze.

Pohyb má také vliv na naše kosti, které se neustále obnovují, stejně jako všechny tělesné buňky v těle. Kostní hmota se odbourává a opět nahrazuje. Oba tyto procesy zůstávají v rovnováze zhruba do 35.roku života. Poté začne postupně převládat ubývání kostní hmoty. Kritický však začne tento proces být teprve tehdy, jestliže začne ubývat více kostní hmoty než normálně. Tento proces se nazývá osteoporóza. Kosti řídnou, mění se jejich struktura a jsou náchylnější ke zlomeninám. K typickým zlomeninám patří zlomenina zápěstí, obratlů a krčku stehenní kosti. Pro zachování kostní hmoty jsou důležité primárně tyto dva faktory: strava bohatá na vápník a především dostatek pohybu. V neposlední řadě má pohyb vliv i na Váš krevní tlak, který při zvýšené fyzické aktivitě klesá.

Pozitivní vlivy pohybu v kostce:

  Lekce nordic walkingu pro každého

 • působí na oběhový systém, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, snižuje krevní tlak
 • zlepšuje funkci plic, zásobuje tělo kyslíkem
 • upravuje hodnoty krevních cukrů (prevence cukrovky) a tuků, zvyšuje HDL cholesterol a obecně zlepšuje metabolismus ve tkáních
 • zpevňuje svaly, klouby
 • zlepšuje koordinaci
 • zvyšuje hustotu kostní tkáně (prevence osteoporózy)
 • optimalizuje hladinu estrogenu
 • zamezuje tvorbě vrásek
 • působí proti zažívacím potížím a proti zácpě
 • okysličuje a prokrvuje mozek (následkem je zlepšení paměti a pozitivní stimulace nervového systému)
 • pozitivní vliv na psychiku – produkuje hormony dobré nálady (endorfin), odbourává negativní emoce a působí antidepresivně

Kdy se pohybovat

Člověk je tvor lenivý a občas hledáme zbytečné výmluvy a směšně argumenty. Pohybové aktivity by měly být přirozenou součástí našeho každého dne. Aby však pohyb měl nějaký smysl, je potřeba ho provádět pravidelně, zkuste tedy minimálně třikrát týdně si přivstat a jít do práce pěšky (pozn.:v době celodenní stávky to šlo, tak proč ne jindy?), paradoxně Vám energii procházka nevezme, ale ji získáte na celý den a během ní Vás na čerstvém vzduchu napadne spousta jiných zajímavých myšlenek.

Dojíždíte z dálky a opravdu chůze před prací je nemožná? Zkuste tedy být aktivní v práci, místo jízdy výtahem či po eskalátoru jděte pěšky do i ze schodů. Nejen, že tato varianta může být mnohdy rychlejší, ale hlavně má pro Vás přínos v posilování svalů dolních končetin a taktéž spalujete určitě více kalorií než při jízdě výtahem.

Nemáte v práci schody ani výtah, abyste využili tuto možnost? Co si třeba o víkendu přivstat a zajít do nedaleké pekárny pro čerstvé pečivo nebo snad pro čerstvou zeleninu a ovoce na velmi oblíbené farmářské trhy?

Bydlíte na vesnici bez prodejny? Možná, že si spíš vymýšlíte nové a nové výmluvy, ale i na vesnici je stále co objevovat a jsem přesvědčen o tom, že všechny památky malého i velkého významu v okolí určitě neznáte. A kdybyste přeci jen bydleli někde na samotě u lesa, tak taková procházka v lese či na louce nebo klidně po poli dobije energii u každého natolik, že již další výmluvy nebudete hledat. Nebo si pořiďte pejska, ten donutí každého.

Naše doporučení: Vypněte už konečně tu televizi a zavolejte známému, se kterým si dlouho plánujete, že zajdete na kafe a vydejte se na procházku. A samozřejmě nezapomeňte na nordic walking hole.

Lekce nordic walkingu pro každého

Prodávané značky

Aktuality

 • 06.06 Ve dnech 7.-16.6. - DOVOLENÁ

  Ve dnech 7.-16.6. je z důvodu dovolené prodejna zavřena a také nebude probíhat expedice....

 • 04.06 Nordic walking v Řevnicích

  Již tuto sobotu 7.6. se v Řevnicích u Prahy koná velmi zajímavá akce, kde Vás seznámí...

 • 12.12 Vánoce - prodejna

  V období 23.12.2013 - 1.1.2014 je prodejna uzavřena. Příjemné prožití Vánoc a...

všechny aktuality...Výhody nákupu u nás

 • Nákup bez registrace
 • Vrácení zboží do 14 dnů
 • Doručení ZDARMA od 1500 Kč
 • Dodání do 48 hod.

Novinky e-mailem

Informace o akcích, slevách...