Výzbroj a výstroj na nordic walking

Nordic walking patří rozhodně k jednoznačně finančně nejdostupnějších pohybovým aktivitám. Kromě holí na nordic walking má pravděpodobně doma každý nějaké to sportovní oblečení a obuv na procházky? Vzhledem k přínosům nordic walkingu pro organismus se jedná o sport, kde opravdu je velmi vysoký poměr mezi náklady:přínosem.

Jakou základní výstroj a výzbroj by měl mít každý nordic walker? Nejprve si zkusme definovat co je to vlastně výstroj a co je to výzbroj. Lidé to často zaměňují, ale každé má svůj význam.

Výstroj - věci v podobě vybavení, které máme na sobě (obuv, termoprádlo, boty)

Výzbroj - věci, které potřebujeme k aplikovaní dané činnosti (nordic walking hole, GPS, sporttester nebo krokoměr)


Výstroj pro nordic walking

Každý chodec potřebuje 3 základní věci: kvalitní boty, sportovní oblečení a hole (popsáno níže v rámci výzbroje). Pokud patříte mezi rekreační sportovce nebo se teprve s nordic walkingem seznamujete, tak na první hodiny Vám postačí vzít si sportovní boty, které jsou určené ven na procházky. Zdatnějším sportovci by měli sáhnout po botech určených na běh či jogging. V dnešní době již seženete specializované boty určené na walking, tedy chůzi. Důležité je, aby všechny zmíněné boty byly nízké, tzn. pohorky ač určené na lehký treking nejsou na severskou chůzi optimální, ale zvládnout se to v nich dá. Ušetřené peníze na kvalitních botech můžete brzy pocítit návštěvou u doktora například s bolestmi kolen.

Uvědomte si že při každém kroku zatěžujete nohy 1-1,5 násobkem své tělesné váhy. To znamená, že za půl hodiny chůze jste své nohy vystavili celkové zátěži cca 250tun a to není malá váha. Do kvalitních bot patří kvalitní ponožky, v dnešní době je na trhu nepřeberné množství ponožek, ne všechny jsou však kvalitní. U tohoto sortimentu z větší části platí pravidlo, ne vždy toto pravidlo platí, že s rostoucí cenou roste i kvalita. Od ponožek za 50 Kč opravdu nemůžete chtít zázraky. Při chůzi dochází k otlakům, občas i k oděrkám a kvalitní ponožky jsou jednak zhotovovány z funkčních materiálů, které například omezí potivost nohou, ale mají i speciální funkční zóny, takže budou rozhodně dobrým kamarádem při celodenním chození. Cena kvalitní ponožky na chůzi začíná minimálně na 100 Kč.

Další součástí výstroje je oblečení, toto téma by si zasloužilo prostor na několik stránek, protože výběr kvalitního prádla je jedna věc a pak ještě další je naučit se ho nosit. Aktuálně v České republice jsme se dostali do stavu, kdy již spotřebitelé mají finance na nákup kvalitního funkčního prádla a není to již devizou sportovců, ale u lidí, kteří ho nosívají velmi sporadicky dochází k chybnému vrstvení a pak se potýkám s názory, že funkční prádlo je nefunkční. Obecně mohu doporučit, že 1.vrtsva patří na tělo vždy a pak již záleží na venkovní situaci počasí. Mohl bych se zde rozepsat i o materiálech, já jen zmíním 2 materiály, které si v poslední době získávají na oblibě. Jedná se o merino vlnu, která nejen že je velmi lehká a hřeje, ale má i tu funkci, že po dlouhodobějším nošení nezapáchá. A opravdu novinkou je přírodní materiál bambus. Ten nemá takovou trvanlivost jako jiná umělá vlákna, ale je velmi příjemný na tělo a má mnohem lepší funkční vlastnosti.

To bylo něco málo o termoprádle a na tyto spodnější vrstvy je potřeba obléci ještě vrchní část a zde se nabízí materiály ze softshelu nebo fleece nebo další umělá vlákna, která jsou velmi otěruvzdorná nebo jsou neprofuková. Pokud patříte mezi aktivní sportovce, tak investice do kvalitního oblečení se Vám rozhodně vrátí v komfortu, který tento typ zboží nabízí.

Pokud plánujete delší vycházku, tak doporučujeme si vzít malý baťoh nebo dnes velmi oblíbené ledvinové pásy, do kterých je možné schovat základní potřeby typu peníze a lékárničku a hlavně nezapomenout na lahev s vodou či iontovým nápojem.


Výzbroj pro nordic walking

Nordic walking hole

Základní výzbrojí pro severskou chůzi jsou speciální hole. Pravděpodobně častěji se setkáte s označením - nordic walking hole. Nepohodlné hole a případně špatná technika můžou způsobit stresové poškození a v ojedinělých případech i bolest. Tím by mohlo dojít ke snížení zájmu o nordic walking. Je proto potřeba volit opravdu kvalitní hole, které doporučuji si u prodejce vyzkoušet.

Bohužel v dnešní době se dennodenně setkávám s tím, že spousta lidí používají hole trekové, ale není to nedostatkem holí na nordic walking, ale často vídaná záměna označovaní trekových holí za nordic walkingové či neznalost sortimentu. Je to však dáno i tím, že velké obchodní řetězce prodávají hole na treking za opravdu směšné peníze a rozumně uvažující člověk by si takovýto zmetek nekoupil, leč cena je v poslední době dosti směrodatná. Jelikož jsem věčný optimista, tak si říkám, že je důležité, že i s tím nekvalitním materiálem se pohybují. Je to sice jako jezdit na kole bez šlapek a ještě s vyfouknutou duší, ale jezdí se.

Zkusme si popsat ještě trošku detailněji hůl na nordic walking. Skládá se z několika částí:

  1. Rukojeť by měla být ergonomická a vyrobená z příjemných materiálů. Dnes bývá materiál buď gumový či určitá forma plastu nebo velmi oblíbená je rukojeť z korku. Správně vyrobená rukojeť minimalizuje vibrace, které přecházejí ze zápěstí na loket a přenos je až na rameno.
  2. Rukavička - součástí rukojeti je i tzv. poutko nebo občas se říká rukavička. Jedná se o velmi důležitou část holí, která je velmi podceňovaná. Pomocí rukavičky si zafixujete ruce k holi, tedy není tak volné jako u trekových holí a při správně dělané technice je hůl spíše udržována právě tou rukavičkou a ne samotným úchopem hole rukou. Kvalitní hole umožňují i snadný klik-klak systém, pomocí něhož si v případě potřeny odepnete celou rukavičku od hole a nemusíte se tedy složitě z rukavičky dostávat. Ušetří Vám to spousty času.
  3. Tělo hole musí být dimenzováno na nárazy a tlaky, kterým je vystavováno nejen při chůzi, ale zejména při cvičení. Tělo musí být pevné, ale zároveň ohebné tak aby materiál vydržel kolísající zatížení v různém terénu. Pružnost je důležitá pro ochranu před přetížením ramenního pletence a krční páteře. V dnešní době výrobci používají uhlíkové vlákna (karbon) nebo lehké kompozitní materiály s patřičnými vlastnostmi.
  4. Koncový hrot (bodák) slouží k zapichování a odrážení od povrchu. U lepších holí je bodák nakloněn dopředu pod úhlem 5-10°, aby dobře přilnul k terénu. Zároveň špačka hrotu je vydutá dovnitř a tím tedy zamezuje podkluzování. Součástí k tomuto bodáku je i takzvaná „botička“. Jedná se o gumovou násadu, většinou s určitým protiskluzovým vzorkem, která se používá na tvrdé povrchy jako je asfalt. Má funkci protiskluzovou a také tlumí nárazy, které částečně absorbuje.

Při výběru hole doporučuji se soustředit na několik důležitých věcí, na které se často zapomíná. Pokud máte možnost si hole vyzkoušet, tak to udělejte důkladně a to se vším všudy. Kromě toho jak Vám padne rukojeť do ruky a zda design a cena reflektuje Vaše možnosti, tak se zkuste prodejce zeptat jaké příslušenství je schopen Vám k holím nabídnout. Po určitém používáním kromě botiček můžete potřebovat i jiné náhradní díly. Dále doporučuji si hůl několikrát otestovat zda se Vám příjemně pracuje teleskopickým systémem. Uvědomte si, že nastavování holí patří k věci. A velmi důležitou věcí, která bývá často přehlížená je hmotnost. Při delší chůzi byste váhu hole takřka neměli ani vnímat.

Krátce se ještě zmíním o tom, jaká by měla být správná délka hole. Nejjednodušší a velmi praktický způsob určení výšky holí je postavit se rovně zpříma, hůl směřuje kolmo k zemi, hrot je zapíchnutý a úhel mezi předloktím a paží svírá pravý úhel, tedy 90°. Zkušenější cvičenci mohou mít o pár centimetrů hole delší. Další způsob je, že od výšky postavy odečteme 50cm a nebo pak způsob, u kterého budeme potřebovat kalkulačku. Násobíme výšku postavy konstantou, která je 0.7, tzn. muž při výšce 180cm by měl mít hole dlouhé 126cm.

Náš tip: Pokud s nordic walkingem začínáte, tak doporučuji si spíše hole nepatrně snížit, to následně umožní rychlejší zvládnutí techniky chůze s holemi.

GPS navigace, mapy

Dříve, než se objevily specializované weby, byl velkým pomocníkem mapa. Její význam přetrvává dodnes, ikdyž dnes je možné ji nahradit GPS navigacemi či specializovanými aplikacemi do mobilních zařízení. Pokud patří spíše mezi rekreační chodce, tak Vám rozhodně mapa postačí a měla by rozhodně být součástí každého výletu.

Sporttestery, krokoměry

Aby byl pohyb smysluplný a zdraví prospěšný, je potřeba sportovní aktivity přizpůsobit svému zdravotnímu stavu. To znamená, že musíte volit vhodný druh pohybové činnosti, správnou frekvenci, intenzitu zatížení a dobu trvání. Kontrola intenzity zatížení je nejdůležitější. Můžete ji provádět pomocí monitorů srdeční frekvence tzv. sporttesterem. Smyslem kontroly intenzity zatížení je zvyšování efektivity cvičení pro každého, od začátečníků až po profesionální sportovce. Sporttester se skládá z pásu, jehož součástí je kódovaný vysílač se zabudovanými elektrodami, které snímají srdeční frekvenci. Vysílač odesílá naměřenou srdeční frekvenci do přijímače, který je součástí náramkových hodinek, na nichž se naměřené hodnoty zobrazují. Kvalitní sporttester kromě aktuální tepové frekvence měří i maximální nebo průměrnou hodnotu za určitý čas. Profesionální přístroje jsou vybavené i počítáním spálených kalorií nebo měří ušlou vzdálenost.

Mezi malé, ale velmi funkční pomůcky patří i krokoměry. Jak již název napovídá, tak se jedná o zařízení, která dokáží počítat počet kroků, které jste ušli a následně dle nastavené hodnoty vzdálenosti za 1 krok dokážou krokoměry počet kroků přepočítat na ušlé kilometry. Krokoměr bývá malých rozměrů a pro správné fungování bývá zastrčen za opaskem. Některé krokoměry je však možné mít i v batohu a některé dokonce umí i měřit aktuální tepovou frekvenci, ale nejedná se rozhodně o plnohodnotnou náhradu sporttesteru.

Lekce nordic walkingu pro každého

Prodávané značky

Aktuality

  • 06.06 Ve dnech 7.-16.6. - DOVOLENÁ

    Ve dnech 7.-16.6. je z důvodu dovolené prodejna zavřena a také nebude probíhat expedice....

  • 04.06 Nordic walking v Řevnicích

    Již tuto sobotu 7.6. se v Řevnicích u Prahy koná velmi zajímavá akce, kde Vás seznámí...

  • 12.12 Vánoce - prodejna

    V období 23.12.2013 - 1.1.2014 je prodejna uzavřena. Příjemné prožití Vánoc a...

všechny aktuality...



Výhody nákupu u nás

  • Nákup bez registrace
  • Vrácení zboží do 14 dnů
  • Doručení ZDARMA od 1500 Kč
  • Dodání do 48 hod.

Novinky e-mailem

Informace o akcích, slevách...